Bali zaznacza się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali poznaje się na podłożu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na wszystkim etapu natknąć wolno się na dowody wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i aromatycznymi kadzidełkami, małe kapliczki i wysokie świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy swoje mury. Największą świątynią na Bali jest położona u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto dodatkowo Pura Tanah Lot, zrealizowaną na wziętej w morze skale. Częścią balijskiej klasy są też duże święta – w przebiegu roku obchodzi się ich około dwustu, w momencie ruchów i wycieczek krajoznawczych trafić dlatego wolno na ciekawe procesje i silne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Pewnego dnia można więc leżeć na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, a nowego wyłonić się na wyprawę na próg pewnego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas wyprawy podziwiać można niesamowite widoki. Wyspa zachwyca i wysokimi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami dodanymi w górski krajobraz.

Kiedy wyruszać na Bali?

Ponieważ Bali odpowiada w powierzchni klimatu równikowego, istotne są dla niej pory krótkie i deszczowe. Pora sucha żyje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się potem w krainach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W terminie pory deszczowej (od listopada do marca) ciągle jest gorąco, w etapie dnia nadarzają się jednak przelotne, ale prawdziwe, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, przechodząc z polskich styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Chociaż przed wyjazdem na Bali nie musimy pasować się obowiązkowym szczepieniom, warto uchronić się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu I również B. Należy wykupić i specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta medyczna na Bali może ujawnić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki przestrzegające przed komarami, kosmetyk z szlachetnym filtrem i mini-apteczkę: leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie żywieniowe oraz malarię oraz zabieg oczyszczający i niemało opatrunków.